Enjeksiyon Tedavileri

Hangi tip baş ağrım var?
Baş ağrısı yönetiminde ilk basamak ağrının doğasını belirlemektir: Migren, Gerilim, Küme (cluster) veya diğer tip.

Baş ağrısı çekmemin bir nedeni var mı?
Muayene ve gerekirse ek testler kullanılarak baş ağrısının altında organik bir neden olmadığı ortaya konmalıdır.

Baş ağrılarım ilaçlarla tedavi edilebilir mi?
Birçok migren baş ağrısı geleneksel ilaçlarla kontrol edilebilir. İlk etapta baş ağrınızı yok etmek için ilaçlarınız gözden geçirilip yeniden düzenlenecektir.

İlaç tedavisine cevap vermezsem ne olacak?
Eğer ilaçlar ağrıyı ortadan kaldırmıyorsa, botox enjeksiyonları baş ağrılarınızın tedavisinde bir seçenek olabilir.

Botox nedir ve ne yapıyor?
Botox küçük bir botulinum toxin dozudur, alına, şakaklara ve enseye enjekte edilir. Botulinum toxin geçici kas felci yapar.  Alına verildiğinde alın kırışıklıkları düzleşir. Hastalar genellikle daha genç görünür.

Botox® nasıl baş ağrılarını düzeltiyor?
Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte spazm/ağrı kısırdöngüsünün kırılması ve sinirler üzerindeki basıncın kalkması olası mekanizmalardır.  .

Botox etkisi ne kadar sürüyor?
Botox enjeksiyonunu takiben kas felci 3-6ay sürebilir. Migren baş ağrınız ise sadece 1–3 ay süreli düzelebilir.

Enjeksiyonlar başımın hangi bölgelerine yapılacak?
Tetikleyici noktaların etrafına bir ya da daha fazla küçük enjeksiyon yapılır. Tetikleyici noktalar alın, şakak ve ensededir.

Botox enjeksiyonları hemen etki gösterir mi?
Enjeksiyonun maksimum etkiye ulaşması 2 ila 7 günü bulabilir. Nadiren etki bir aya kadar belirgin hale gelmeyebilir. Etki 30 gün sonra enjeksiyon sonrası anket ve fizik muayene ile sorgulanır.

Enjeksiyonlardan sonra ne yapıyorum?
Baş ağrınızın şiddetini ve sıklığını günlük olarak kaydetmenizi istiyoruz. Günlük alıştığınız ilaç tedavisine bir ay boyunca devam etmelisiniz. .

Botox enjeksiyonlarının en sık görülen yan etkisi nedir?
Kaşlarınızı çatamama ve daha genç gözükme yan etkileridir,  çoğu insan tarafından avantaj olarak kabul edilir. Enjeksiyon sahasında birkaç gün içinde geçen batma hissi, morarma ve şişme görülebilir. Ağrı ve şişmeyi ortadan kaldırmak için soğuk kompres uygulanabilir. Üst göz kapağında düşme ve şakakta çukurlaşma geçici olarak görülebilir. Botox un etkileri sadece birkaç ay süreceği için istenmeyen etkilerde geçici olacaktır.

Eğer botox başağrılarımı geçirirse, bu ne demektir?
Geçmiş çalışmalar göstermiştir ki botox enjeksiyonundan sonra hastaların %80’i, migren ağrılarında yok olma ya da belirgin bir düzelme yaşamışlardır.  Maalesef bu etki geçicidir. Bas ağrısından kurtulma veya belirgin düzelme ile botox iyi cevap cerrahiden fayda göreceğinizi işaret eder. Cerrahi size uzun süreli sonuçlar sağlayacaktır.

Doktorlarımızla konsültasyon için randevu alınız.