Cerrahi Tedavi

Soru ve Cevaplarla Cerrahi Tedavi Metodları

Ne zaman cerrahi tedavi benim için bir seçenek olarak kabul edilebilir?
Enjeksiyon tedavi metotları  ile başarı elde edildikten sonra cerrahi tedavi kabul edilebilir.

Cerrahi tedavi görüşmesi için ilk randevudan ne beklemeliyim?
Sizden kapsamlı bir tedavi-öncesi sorgulama formu  doldurmanız istenecek. Elde edilecek bilgiler tedavinizi yönlendirecek ve sonucunuzu belirleyecektir. Ayrıca fizik muayene de gerçekleştirilecektir. Sizin migreninizin tedavisi için cerrahi seçenekler tartışılacaktır.

Cerrahi nerede gerçekleştirilecek?
Ameliyat genel anestezi veya sedasyon (sakinleştirici altında) ile hastane ortamında yapılır.

Hangi kaslar sıklıkla tetikleyen noktalardır?
Migren baş ağrısına sıklıkla neden olan kaslar alında çatık kaşa neden olan kaslar, şakakta çiğneme kasları ve / veya ensedeki kaslardır.

Cerrahi sırasında ne yapılır?
Saçlı bölgeden yapılan küçük kesiler ile girilir, endoskopik yöntem ile çatıklığa neden olan kaslar alınır. Bu işlem alnınızı düzleştirir ve sıklıkla daha genç bir görüntü sağlar.

Cerrahi sırasında başka neler yapılır?
Çiğneme kasları alınmaz ancak beraberindeki sinirler ayrılır. Bu şakak bölgesinde geçici his kaybı ve karıncalanmaya yol açabilir. Ensede, sinirleri saran kasların küçük bir kısmı da çıkarılabilir.

Eğer baş ağrılarım düzelir ama tamamen kaybolmazsa ne olacak?
Burunda eğiklik (deviasyon) tirbülan hava akımına yol açar ve ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Burunda septumun (burnu ortadan ikiye ayıran duvarın) düzeltilmesi (septoplasti) ve konkaların (burun etleri)bir kısmının alınması ayrıca baş ağrılarınızın azalmasına katkıda bulunabilir.

Cerrahinin en sık karşılaşılan yan etkisi nedir?
Kaşları çatamama ve daha genç görüntü en sık karşılaşılan yan etkidir ki, çoğu kişi tarafından avantaj olarak değerlendirilir. Geçici şakakta boşalma, alında ve saçlı deride uyuşukluk, karıncalaşma nadiren enfeksiyon ve kanama olabilir.

Diğer yan etkiler nelerdir?
Şakaklarda kısmi saç kaybı, burunda septoplasti sonrası çok nadiren ıslık sesi,  konka cerrahisi (etlerin küçültülmesi sonrası) burunda kuruma gibi problemler yaşanabilir. Migreniniz devam edebilir. Migreninizin cerrahiye cevap vereceği garantisi yoktur.

Cerrahimi sağlık sigortası karşılar mı?
Amerika da ve bazı Avrupa ülkelerinde Botox ® enjeksiyonlarını karşılamaktadır. Deviasyon ve konka cerrahisi karşılanmakta ancak migren cerrahisi sigorta şirketlerince karşılanmamaktadır.

Cerrahi tedavi sırasında ve sonrasında herhangi bir problem ile karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız lütfen doktorunuzu arayınız:

Op.Dr. Erhan Eryılmaz

Office:+902122838822

Cevap sevisi:+90212 4443783(este)

Cerrahi Tedaviye Karar Verme Süreci

Hastanın Değerlendirilmesi

Baş ağrıları nedenleri oldukça çeşitli olabilen ağrı türleridir ve bu nedenlerin tam olarak tespiti hastanın tedavi planının çıkarılması açısından hayatidir. Bu nedenle hastanın hangi tedavi türüne uygun olduğu, migren cerrahisinin gerçekten yeterli ve etkili bir çözüm olup olamayacağına karar verme sürecinde birden fazla uzmanlık dalının rol oynaması gerektiği açıktır. Hastanın değerlendirilmesinde nöroloji uzmanları, kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar birlikte hareket eder ve hasta için en uygun çözümün ne olacağına karar verirler. Hastanın ve baş ağrısının geçmişinin değerlendirilmesinde nörologlar, deviasyon ya da burun etlerindeki rahatsızlıklar da migreni tetikleyebildiği için kulak burun boğaz muayenesi, sinüzitlerle ilgili ya da etlerle ilgili birkaç problemin çözülmesi ve plastik cerrahi birlikte karar vermek durumundadır.

Hastayı değerlendirme ve tedavi türüne karar verme aşamasında hastadan kapsamlı bir tedavi-öncesi sorgulama formu doldurması istenecektir. Elde edilecek bilgiler ve fizik muayene bulguları tedavinizi yönlendirecek ve sonucunuzu belirleyecektir. Migreninizin tedavisi için cerrahi seçenekler de bu uzman ekip tarafından tartışılacaktır.

Botox Testlerinin Anlamı

Botox küçük bir botulinum toxin dozudur, alına, şakaklara ve enseye enjekte edilir. Botulinum toxin geçici kas felci yapar.  Alına verildiğinde alın kırışıklıkları düzleşir. Hastalar genellikle daha genç görünür.


Botoxun etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte spazm/ağrı kısırdöngüsünün kırılması ve sinirler üzerindeki basıncın kalkması olası mekanizmalardır.  .

Migren cerrahisinin migreni tedavi edici olup olmayacağının anlaşılması için botox testleri uygulanır. Tetikleyici noktaların etrafına bir ya da daha fazla küçük botox enjeksiyonu yapılır. Tetikleyici noktalar alın, şakak ve ensededir.

Migren Cerrahisi ve Tarihçesi

Migren sayısız sebebi olan bir rahatsızlıktır. Ancak endoskopik yüz gençleştirme ameliyatlarında, hastaların kaşlarını kaldırıp çatık kaşlarını iyileştirirken, migren tipi baş ağrısı olan hastaların aynı zamanda migren nöbetlerinin geçtiği, ya da nöbet aralarının uzadığı görülmüştür. Aynı zaman diliminde botulinium toxin enjeksiyonu olan botox da yaygınlaşmıştır ve botox yapılan hastalarda da, aynı şekilde migren nöbetlerinin azaldığı fark edilmiştir. Sonra migren tipi baş ağrısı ile botoxun ve endoskopik yüz cerrahisinin uygulandığı bölgenin bir ilişkisi olması gerektiği düşünülmüştür ve göz çevresinden çıkan sinirlerin, çatık kaşın içinden çıkan sinirlerin, şakaktan çıkan sinirlerin ve enseden çıkan sinirlerin basısı halinde migreni tetikledikleri ortaya çıkarılmıştır. Sorulan soru; ”Botox ve endoskopik cerrahi ne yapıyordu ki migren nöbetlerini önlüyordu?” sorusuydu.  Bu bölgedeki basıyı oluşturan çatık kaşı gevşetiyordu, ensedeki gerginliği azaltıyordu, şakak bölgesindeki bütün çiğneme kasımızın içinden çıkan duyu sinirinin basısını ortadan kaldırıyordu ve hastalar bir rahatlama evresi yaşıyorlardı. Migrenin endoskopik cerrahi ile tedavisinin başlangıcı 2000’li yıllara dayanmaktadır ve Botoxla birlikte ve cerrahinin de buna katkısı görülünce, Amerika’da migren cerrahisi yaygınlaşmıştır. Şu anda Amerika migren cerrahisini genel sağlık sigortasına dahil etmek için uğraşmaktadır, çünkü migren hastalarında tedavi maliyeti ve iş gücü kaybı oldukça ciddi boyutlara varmaktadır.

Prosedür

Ameliyata Hazırlık

Aşağıdaki maddeleri operasyonunuza en iyi şekilde hazırlanmanız amacıyla okuyup özenle uygulamanız gerekmektedir. Hazırlığınızın en üst seviyede gerçekleşmesinin, operasyon ve operasyon sonrası sürecinizi etkileyen önemli bir faktör olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayınız.

Ameliyatınızın anestezi şekli ne olursa olsun ( lokal anestezi ya da genel anestezi ) ameliyat öncesi güvenliğiniz için sekiz saatlik kesin açlık süresi gerekmektedir. Bu sekiz saat içinde su dahi içmemeniz önemlidir. Eğer ameliyatınız sabah planlanmışsa gece 24.00’ten sonra, öğleden sonra planlanmışsa sabah 06.00’dan sonra herhangi bir şey yiyip içmeyiniz.

Aspirinin etken maddesini (salisalik asit) barındıran ilaçlar ve E vitamini içeren ilaçlar kanama riskinizi arttırabileceği için ameliyatınızdan 10 gün önce bu tür ilaçları kullanmayı kesmelisiniz. Eğer kullanım söz konusuysa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Sigara içmek kandaki oksijen düzeyini azalttığı için yara iyileşmesini geciktirmektedir. Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyattan iki hafta önce sigara kullanımı bırakmanız iyileşme süreciniz açısından çok önlemli bir faktördür.

Ameliyattan bir hafta öncesine kadar alkol kullanmamaya özen gösteriniz.

Ameliyatınız öncesinde herhangi bir zamanda geçirdiğiniz önemli bir hastalık, alerji ya da kronik rahatsızlıklarınızı ( hipertansiyon, şeker hastalığı, geçirilmiş ameliyat vb. ) ve sürekli kullandığınız ilaçları ( antidepresan, hormon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, gingobloba, ginseng vb. ) mutlaka doktorunuza bildiriniz. Gerekirse bunlara yönelik olarak ek tahliller istenebilir.

Bayan hastalarımız için operasyonun adet sonrası dönemde gerçekleştirilmesi vücutta oluşabilecek ödemi azaltmak açısından tercih edilir.

Ameliyat öncesinde doktorunuzun sizden istemiş olduğu tetkikleri mutlaka yanınızda getirmelisiniz. ( Tomografi, ultrason, mamografi vb. )

Ameliyattan bir gece önce banyonuzu yapıp, iyi bir uyku uyumaya dikkat ediniz.

Ameliyat sabahı size bildirilen saatte hastanede olmaya özen gösteriniz.

Hastaneye gelirken rahat kıyafetler giyiniz, makyaj yapmayınız, oje ve takı kullanmayınız. Değerli eşyalarınızı evinizde bırakınız.

Solaryum, ağır kar veya güneş yanığı ameliyat öncesi önerilmez.

Ameliyat öncesi soğuk algınlığı-boğaz ağrısı hissederseniz lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Ameliyat sabahı hastaneye geldiğinizde, size ayrılan odaya yerleştirildikten sonra, tahliller için gerekli kan alınacak, damar yolu açılacak ve anestezi uzmanı sizi muayene etmeye gelecektir. Bundan sonra eğer gerekiyorsa fotoğraf çekilip çizim yapılacak ve ameliyatınız için gerekli olan onam formunu imzaladıktan sonra, sakinleştirici bir ilaç yapılıp ameliyathaneye alınacaksınız.

Çoğunlukla bir, gerekirse iki gece hastanede kalmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrası kontrol tarihleriniz size ekibimiz tarafından bildirilecektir.

Ameliyat sürecinizi en iyi şekilde geçirmeniz  ve bu süreçte rahat hissetmeniz için her türlü soru ve sorununuzu bize iletiniz.

Ameliyat Günü

Ameliyat günü içeriği

Ameliyat Sonrası işlemler

Ameliyat sonrası bakım / kontrol / takipler